Absolute - Ismerd meg gyönyörű világunkat!
Terepszemle

Üdvözöllek! Célom megismertetni mindenkivel ezt a gyönyörű világot, amelyben élünk. Hisz oly keveset tudunk róla! Azonban ne unalmas, már ezerszer ledarált szövegekre számíts, hanem valódi ínyencségekre, érdekességekre. Kellemes utazást kíván az oldal szerkesztője, Száda.

Főoldal // A honlapról // Világunk // Oddee // Hasznos // Grafika

 
Ajánló


Bizonyára a legtöbben már hallottatok Amanda Toddról, arról a lányról, aki a sok csúfolódás miatt öngyilkos lett. Bár elég nagy hibát követett el, a sorsát mégsem érdemelte meg. Azonban ő csupán egy a sok hasonló helyzetben lévő fiatal közül. Az alábbi kétrészes sorozatban megismerheted még 8 hasonló helyzetű ember történetét, de közülül néhányan frappánsabb megoldásokat választottak az öngyilkosság ellen.

1. rész // 2. rész
 

 
Nagykereskedelem

Nincsenek feltételek, de én döntök.


 
Kiskereskedelem


{
Ayame}{*Naomi}{Dikó}{Cher}{Topi}{Flora}
{
Ella}{Fanni}{Lara}{Sellenix&Sonriente}{Marion}
{chichóó}{Sam&Aemy}{NÉV}{NÉV}

 
Kapcsolódási pont

 
 
 
 
 
Iskolák világszerte

Ausztrália

Az ausztrál tanulók 200 napot töltenek az iskolapadban évente. A tanév januártól december közepéig tart, ekkor van a nyári vakáció - ugye Ausztrália a déli féltekén helyezkedik el. A tanév 4 negyedévre van felosztva, mindegyik negyedév között 2 hét vakációt élvezhetnek. Egy átlagos iskolanap 9-től 15:30-ig tart, a tanulók ott is ebédelnek. Minden osztályteremben átlagosan 6 számítógép található, az osztályok pedig 18 tanulóból vannak felépítve. A kötelező osztályok száma 11, de a tanulók általában befejezik a 12. évüket is.
Ausztráliában már az óvoda is hivatalos iskolának számít(egyévestől hatéves korig), héttől tizenkét éves korig pedig középiskolába járnak. Az elemi iskolában átlagosan heti 12 órát töltenek matek és angoltanulással. Sok iskola más tantárgyakat is bevezet, vagyis összeköt két vagy több elméleti tárgyat.
Példaként tegyük fel, hogy egy osztály a korallokról tanul. Ez lehetséges csak a tudományórákon való tanulmányozás révén, vagy a másik lehetőség szerint, amikor ezt összekötik például a matematikával a méretlevételek útján. Ezen adatok alapján írnak a tanulók dolgozatot a korallokról.

Brazília

Brazíliában reggel 7 órakor kezdődik az iskola és délig tart. Ekkor a tanulók hazamennek, hogy együtt ebédeljenek a családjukkal, hisz náluk ez a nap legfontosabb étkezése.
A tanulók egyenruhát viselnek, átlagosan 30 vagy több gyerek jár egy osztályba, ahol jó esetben található 1 vagy 2 számítógép. Mateket, földrajzot, történelmet, tudományokat, portugál nyelvet és testnevelést tanítanak. A szegényebb negyedek iskoláiban anyagi nehézségek miatt nem tanítanak művészeteket és zenét. 

 

Kína

Kínában igen kemények az iskolásévek. A tanév szeptember elején kezdődik és július közepén ér véget. A vakáció nem igazán nevezhető szünetnek, hisz a tnaulók ezeket is nyári sulival vagy a vizsgákra készülve töltik. Egy átlagos iskolanap fél 8-től délután 5 óráig tart egy kétórás ebédszünettel megszakítva. A kötelező iskolaévek száma 9 év. Kína minden diák számára biztosít egyenruhát, de viselésük nem kötelező.
Átlagosan 21 tanuló van egy osztályban és két tanulóra egy számítógép jut. A diákok Kína múltját és jelenlét dicsőítő könyvekből tanulnak, különösen hangsúlyozzának az ország egységességét. Minden év végén vizsgáznak matematikából és a kínai nyelvből. A 21. századtól Kína folyamatosan reformálja az oktatást, nagy hangsúlyt fektetve a csoportos tevékenységekre és egyéb módszerekre, amelyekkel fejleszteni lehet a kreativitást és az innovációt.

Costa Rica

Costa Rica az első olyan Közép-Amerikai államok között volt, amelyek ingyenes oktatást biztosítottak. Átlagosan 28 tanuló jár egy osztályba, a 9 éves oktatás alatt az egyenruha viselése kötelező. 15 éves korban a diákok már a felsőoktatásban vesznek részt. A tanév februártól decemberig tart, ekkor van a nagyvakáció, illetve néhány hét szabad még júliusban.
Costa Rica oktatás terén a legfejletteb Közép-Amerikai országok közé tartozik, a 15 éven felüleik 96%-a tud írni és olvasni. A spanyol nyelv, szocális ismeretek, matematika és tudományok mellett ma már minden iskola tanít angol nyelvet és informatikát.

Franciaország

Egy átlagos iskolai nap reggel 8 órától délután 4-ig tart egy kétórás ebédszünettel megszakítva.  A diákok szerdán nem mennek iskolába, ehelyett szombaton van egy fél tanítási nap. A tanév négy 6-7 hetes negyedévre van felosztva, mindegyik negyedév között 1-2 hetes vakációval. A nyári szünet júniustól augusztusig tart. Átlagosan 23 tanuló van egy osztályban. Egyenruha ugyan nem kötelező, de bármiféle vallásos öltözés tilos(gondolom a sok különböző valláshoz tartozóak békéje érdekében). 
Az elemi iskolások(6-től 11 éves korig) az olvasás, az írás és a matematika alapjait sajátítják el, ezen kívül a figyelmet, az érvelést, a képzelőerőt és a testnevelést fejlesztő gyakorlatokon vesznek részt. Az idősebb tanulók francia és idegennyelveket, mateket, természettudományokat, fizikát, történelmet és földrajzot, gazdaságtudományt illetve állampolgársági tudományokat tanulnak.

Irán

Az iráni iskolarendszer hasonlóan van felépítve, mint az európai. A diákok kb. 10 hónapot járnak iskolába, a nyári vakációt június és  szeptember között élvezhetik. 27 fős osztályokba vannak különválasztva a lányok és a fiúk, még a tanáraik is azonos neműek. A vallás fontos meghatározó eleme az ázsiai országnak, azonban az egyetemeken már együtt tanulnak a férfiak és a nők.
Az iskolások ötéves koruktól kezdődően évente vizsgákat kell teljesítsenek, hogy továbbtanulhassanak. Az elemi iskolákban a higiéniáról is tanulnak az olvasás, az írás, a matematika és a tudományok alapjai mellett. Sok iráni iskolának nem futja saját könyvtárra, ezért mozgókönyvtárakat oztak létre, amelyek kb. 3000 könyvvel tudnak szolgálni több mint 4000 gyermek számára. A tanulók mindig izgatottak, amikor a könyvszállító autó hangját hallják.

Japán

A legtöbb japán iskolában 3 negyedéves rendszer van. A tanév áprilisban kezdődik, és a következő év márciusában ér véget. Az egyenruha kötelező, ezen kívül átfogó szabályok léteznek a frizurával, a ruházattal, a sminkkel és kiegészítőkkel kapcsolatban.
Egy átlagos osztályba 29 tanuló jár, ahol japán nyelvet, mateket, szociális ismereteket, zenét és rajzot tanulnak. Ezenfelül erkölcsi nevelést is kapnak, amely során az egészségről és biztonságról tanulnal, udvariasságra, környezettudatosságra és egyéb hasznos dolgokra nevelik őket.

Kenya

Az egyenlítői országban a tanév 3 részre van osztva, a negyedévek között 1 hónapos szünettel. a diákok napi 8 órát töltenek az iskolában, egy osztályba pedig átlagosan 30-an tanulnak. Az állami iskolákban kötelező az egyenruha.
Kenya komoly gazdasági és környezeti problémákkal küzd, azonban több iskola is biztosít ebédet a diákoknak. Sokan hazaviszik ebédjüket és megosztják azt családtagjaikkal. A diákok angolul és kiswahiliul tanulnak, ezen kívül az órarendjeikben helyet kap még a matematika, a tudományok, történelem, földrajz, zene, vallás és az állampolgársági ismeretek is.

 

Mexikó

Az tanév hasonlóan van felépítve mint a mienk, azonban a mexikóiak szombaton választott órákra is járnak. Az iskolanapok két részre vannak felosztva, reggeli és délutáni periódusra. A diákok különböző egyenruhákat viselnek elemi- és középiskolában.
Átlagosan 30 tanuló van egy osztályban, és 3 számítógépen osztoznak.

 

 

Oroszország

Az orosz tanév szeptembertől késő májusig tart. Egy osztályba átlagosan 16 diák jár, az órág reggel fél 9-kor kezdődnek és délután 3 órakor érnek véget. Az egyenruha nem kötelező, ehelyett réteges öltözködésre ösztönzik a tanulókat. A diákok végig egy osztályba járnak a 10. iskolaévükig.
A 11. és 12. osztály már nem kötelező, azonban ezek felkészítenek a szakiskolai vagy egyetemi vizsgákra.

 

Észak-Korea

A Kelet-Ázsiai ország tanulói 11 éves kell iskolapadban töltsenek ötéves koruktól kezdődően. Az egyenruha kötelező.
A diákok többek között szociális ismereteket tanulnak, amely során a volt vezér, Kim Il Songról és a kommunista eszmerendszerről tanulnak. Ez a tantárgy biztosítja a tanulóknak az ellenőrzött környezetet, valamint megvédi őket a "rossz és nem tervezett hatásoktól".

 

 

Dél-Korea

A tanév két félévre van osztva, a tanulóknak reggel 8-tól délután 4-ig vannak óráiak, azonban sokan tovább maradnak, segítenek a takarításban. A legtöbb iskolában a diákok ugyanabban a teremben maradnak, és a tanárok mennek be órákra. Az osztálytermekben 10 számítógép jut 30 tanulóra.
5 óra után a tanulók hazamennek enni, majd este újból iskolapadba ülnek, vagy különböző tevékenységeken vesznek részt. Néhány szombati napon is folyik az oktatás. A diákok 3. osztályban kezdenek el angolul tanulni.

 

Forrás: FactMonster